Řemesla

na Tvrzi Rosické

Více

O akci

Řemesla na Tvrzi Rosické je víkendový workshop pořádaný organizátory Tvrze, kterým chceme zpřístupnit řemesla a prostředí středověké vesničky ostatním. V sobotu a v neděli budou probíhat bloky řemesel pod vedením zkušených mistrů – ať už si chceš vyrobit doplněk k historickému kostýmu, pro denní použití nebo si zkrátka osahat řemeslo, jsi na správném místě! Vzhledem k tomu, že jde o první běh tohoto typu akce, nabídneme ti řemesla za nižší ceny než je běžné. Během přihlášení na akci si zarezervuješ místo na řemesle nebo řemeslech, která tě zajímají – počet učedníků, kterým se může mistr nebo tovaryš věnovat, je ale vždy omezený! Kromě řemesel ale bude možné zaobírat se například lukostřelbou, kovářskou výhní nebo třeba štípáním dřeva :)

Akce se bude konat v areálu zámku Rosic u Brna, takzvaném Příkopu, který normálně slouží jako zázemí zážitkové akce Tvrz. Celá akce bude probíhat v historických kulisách první poloviny čtrnáctého století, ve kterém je Tvrz už tradičně zakotvena. Tomu odpovídá i třeba příprava jídla, která probíhá na ohni s použitím odpovídajících surovin. Mimo to budou organizátoři v historických kostýmech. Ty si však vyber takové oblečení, jaké je ti pohodlné. Jenom pozor na praktičnost – počítej s tím, že se pohybuješ v prostředí ohně, dřeva, uhlí, hlíny, slámy, … Pokud se zdržíš i přes noc, spí se ve vlastních spacácích pod střechou. V sobotu večer se dá očekávat posezení u ohně, klábosení, zpívání a hraní …

Na akci lze přijet pouze po přihlášení nebo předchozí domluvě. Prosíme, nevoďte s sebou své psy.

Informace

Jak to bude fungovat?
Sobota a neděle jsou rozdělené do bloků jednotlivých řemesel. V přihlášce si můžeš zarezervovat místo na jednom nebo více z nich. Na každém bloku je jen omezený počet volných míst, aby se ti mohl řemeslný mistr nebo jeho pomocník dostatečně věnovat.
Kdy se to koná?
25.–26. 5. 2019 (sobota ráno až neděle odpoledne)
Budeme rádi, když zůstaneš na celou akci, ale přijet a odjet můžeš kdykoliv, jen nám, prosím, dej vědět dopředu. Po přihlášení ti pošleme dotazník, kde nám to můžeš napsat.
Kde to bude?
V areálu zámeckého příkopu v Rosicích u Brna. Viz mapa.
Co si mám vzít s sebou?
Oblečení vhodné vhodné k práci. Pokud se u nás chystáš přespat, spacák a karimatku.
Jak je to s jídlem? Co pokud mám zvláštní požadavky?
Naše černá kuchyně bude vařit po celou dobu akce. V řemeslných blocích nejsou přestávky, počítáme se, že pokud budeš mít hlad, krátkou přestávku si uděláš. Ráno a večer budou společná jídla.
Po přihlášení ti pošleme dotazník, kam můžeš napsat, jestli máš potravinové alergie nebo zvláštní požadavky (jsi vegetarián, …).
Za co platím?
V základu platíš 200 Kč za účast. Do této ceny je zahrnuto jídlo a náklady na organizaci akce. Kromě toho platíš za každý blok řemesel, kterého se účastníš. V ceně je zahrnutý materiál a opotřebování nástrojů, budeme z ní také pokrývat další výdaje jako stravování a dopravu mistrů a organizátorů.
Na akci nic nechceme vydělat, veškerý případný zisk půjde do údržby a zvelebování středověké vesničky v příkopu. Organizátoři a mistři pracují bez nároku na odměnu.
Můžu vzít někoho s sebou?
Areál příkopu má omezenou kapacitu. Pokud vás pojede více, přihlašte se, prosím, zvlášť. Pokud chceš vzít partnera/partnerku, děti nebo třeba babičku, napiš nám to do zprávy a nějak se domluvíme. Domácí mazlíčky nech, prosím, doma.
Pozor, pokud vás bude více na jednu přihlášku, bude se v jednom bloku řemesel mistr moci věnovat pouze jednomu z vás.
Není mi ještě 18. Můžu se zúčastnit?
Požadujeme, aby účastníkům bylo alespoň 18 let. Mladší bereme pouze v doprovodu rodičů: přihlašte se jménem rodiče a napište nám to do zprávy. Mladší 18 let se nemůže zúčastnit řemeslného bloku bez dohledu rodiče.
Už nejsou žádné volné bloky. Berete náhradníky?
Můžeš počkat, jestli se nějaké bloky neuvolní. A nebo nám napiš na tvrz@tvrz.net a zkusíme se nějak domluvit.
Vím přesně, co chci vytvořit. Bude to možné?
Před akcí se ještě můžeme pobavit o podrobnostech tvého výrobku, o tom co jde, co nejde, co se stihnout dá a co ne. Vyčkej, až ti přijde dotazník.

Měděné výrobky

Člověk by nevěřil, kolik toho jde udělat s měděným drátem a kladívkem!

Vlastnoručně si z měděného plechu a drátů vyrobíš drobný předmět k užitku či potěšení.

Jako první vyrobíš jednoduchou tepanou oděvní sponu nebo prstýnek, abys poznal/a, jak se měď jako materiál chová.

Poté se můžeš věnovat časově náročnější výrobě předmětu buď dle vlastního návrhu, nebo se nechat inspirovat ukázkami různých výrobků, které budeme mít na místě.

Pro inspiraci nabízíme jako příklad několik možností:

  • Krabička na drobnosti pájená z měděného plechu.
  • Drobný šperk se zafasovaným kamínkem nebo sklíčkem (kamínek si přines vlastní a nebo se přihlas do bloku výroby korálků).
  • Prsten nebo jiný šperk s filigránovým zdobením.
  • Pouzdro na drobnosti (například jehelníček) s filigránovým zdobením.

Měď budeme zpracovávat převážně tepáním a ohýbáním, ke spojování dílů použijeme techniku tvrdého pájení pomocí plynových pájecích hořáků. K vyčištění zoxidovaného povrchu použijeme kyselou lázeň, brusné houbičky, kartáče a jemné smirkové plátno.

Korálky

Navíjet sklo nad kahanem, to si jinde nevyzkoušíš!

Sklo je materiál, který provází lidstvo již od doby železné. Jedním z nejstarších způsobů využití byla nápodoba drahých kamenů a výroba korálků a různých dalších ozdob.

Vyzkoušíš si výrobu korálků navíjením roztaveného skla na kovové tyčky (technika vinuté perly). Šikovnější, nebo ti, kteří mají už s touto technikou nějaké zkušenosti, si mohou zkusit vyrobit repliku skleněného velkomoravského gombíku nebo špendlík s ozdobnou hlavičkou.

K nahřívání skla budeme používat samodujný sklářský kahan.

Svůj výrobek pak můžeš využít třeba jako základ šperku vyráběného další technikou (měď, kůže, textilní techniky), nebo jako funkčí díl nějakého dalšího výrobku (zarážka, zapínání a jiné). Na tom ale bude nejlepší dohodnout se přímo na místě.

Tkaní

Utkat z vlněné příze pruhy s ozdobnými vzory zvládne s hřebenem i začátečník!

Můžeš si utkat vlněný popruh použitelný jako ozdoba na oděv, opasek, čelenka, náramek, …

Tká se na dřevěném hřebenu. Vybereš si barvy (podle dostupných vln) a vzor, navlékneš vlny do hřebenu a pak už je třeba jen pečlivě tkát. Při přiměřené zručnosti není problém za dobu řemeslnného bloku utkat 1–2m tkanici, což je délka postačující na opasek nebo našití na oděv.

Karetkování

Tkaní na karetkách je sice těžší než na hřebenu, ale ty vzory!

Na bloku karetkování si vyzkoušíš jedno ze starých pravěkých řemesel. V rámci bloku si povíme pár slov o historii a technikách, vybereme si vzor vhodný pro začátečníky, barvy v bavlněné přízi, napneme tkanici a pokusíme se vyrobit pěknou drobnost jako upomínku.

V rámci bloku je reálné stihnout výrobek velikosti náramku či záložky do knihy nebo klíčenky.

Lucerna

Takhle stylové svítidlo určitě doma nemáš!

Vyrobíš si dobovou lucernu, která je tvořena dřevěnou šestihrannou konstrukcí potaženou kůží. Standardně je určena pro svícení svíčkou, je ale možné do ní vložit i elektrické světlo.

Nůž a pochva

Každý správný muž nosí nůž. Proč by ale nemohly i ženy?

Vyrobíš si nůž finského typu s čepelí z uhlíkové ocele. Čepel dostaneš hotovou.

Rukojeť budeš mít dřevěnou (dle možností bukovou, jasanovou nebo březovou), montovanou technikou na trn lepením. Po obrobení do požadovaného tvaru ji napustíš impregnací a vyleštíš.

Pochvu si vyrobíš koženou, volitelně s dřevěnou vložkou a se šitím buď vzadu (středověký nebo také finský styl) nebo na boku.

Prakticky všechny práce se provádí ručními nástroji (nůž, pilka, pilník, smirkový papír, …).

Rukojeť nože si můžeš dozdobit řezbou, rytinou nebo vyléváním cínem. Zdobení je časově náročné, ve standardním řemeslném bloku bychom jej nestihli. Pokud máš zájem nůž zdobit, nech si neděli volnou, mistr ti bude bez dalších poplatků k dispozici.

Doprovodný program

Kromě řemesel bude po celý den probíhat další program. Pokud zrovna nebudeš mít co dělat, můžeš si vyzkoušet například zastřílet z luku do terče nebo zahrát vikingské šachy.

Během dne bude také přístupná kovárna, kde si můžeš pod dohledem mistra řemesla kovářského vyzkoušet práci se žhavým železem. Nemůžeme ti sice slíbit, že si něco vyrobíš, třeba však zjistíš, že ti bušení do kovadliny jde.

Na sobotu večer chystáme posezení u ohně. Můžeš jen tak sedět a bavit se, nebo si s námi zahrát a zazpívat. Umíš hrát na hudební nástroj? Vem ho s sebou!

Přihláška

Pokud tě tato akce zaujala a chceš se zúčastnit, vyplň, prosím, následující formulář. Kromě kontaktních údajů po tobě budeme chtít bloky řemesel, které si chceš vyzkoušet. Po přihlášení ti do několika dní pošleme e-mail s dalšími informacemi a podrobnější dotazník, kde můžeš vyplnit, kdy se chystáš přijet, kdy odjet, a další organizační informace.

Platbu od tebe budeme chtít do týdne od té doby, co ti pošleme platební informace. Do té doby máš rezervované vybrané bloky řemesel, potom tvou přihlášku zrušíme, aby se mohli přihlásit ostatní.

Osobní údaje, které nám poskytneš, použijeme pouze pro účely komunikace spojené s akcí.

Kontakt

Pokud máš jakýkoli dotaz, neváhej se nám ozvat:

tvrz@tvrz.net

Stránky Tvrze: www.tvrz.net

Sdílej na facebooku